Úvod Soutěžní otázky

Soutěžní otázky

Kaplička

 

Nejstarší zděná stavba Horních Datyň, která byla postavena roku 1824 ze zbytku cihel po stavbě vratimovského kostela. Je zasvěcena patronovi obce sv. Antonína. Je to barokní stavba s jednou věžičkou a zvonem. Zvoněním se zabýval v posledních desetiletích rod Grobařů. Vůbec naposled zazvonil zvonec při pohřbu posledního zvoníka Aloise Grobaře 19 září 1966

 

Ul. K Hájence

Dříve se tato ulice jmenovala Na Hranici, je to označení staré kupecké cesty, kerá začínala hlubokým úvozem u restaurace U Důlňáku. A pokračovala po hranici Kunčického a Šenovského panství. Pozdější název je podle bývalé hájenky na vratimovské straně u hlavní aleje přes Důlňák.

 

Ve Strži

Potok Datyňka často odnášel okolní břehy, od toho je odvozem název ulice. U domu č.3 stával dříve vodní mlýn. Jeho počátky nejsou známe, ale pravděpodobně stával již při založení obce. R.1835 je jistě uváděn Josef Mikšan jako mlynář. Ještě jsou zde vidět hráze bývalého rybníka. Při vjezdu do strže zde byli pochovánii 21.2. 1946 dva příslušníci Rudé armády, o rok později exhumováni a umístěni na společný hřbitov do Frýdku. 9.5.1946 jim byla odhalena pamětní deska na bludném kameni u konečné autobusu.

 

Škola

Počátky kulturního dění v obci začala ovlivňovat škola vystavěna v r.1873. Prvními učitely byli Josef Večerek ze Šenova a Jan Sklář z Horních Datyň. K 50. výročí byly do výklenků u vchodu do školy vsazena poprsí Jan Amose Komenského a Františka Palackého. V r. 1990 se na pomník před školu vrací plaketa T.G. Masaryka ke 140. výročí jeho narození.

 

Aktualizováno (Úterý, 06 Duben 2010 13:09)